Kako izbjeći porast tjelesne težine u vrijeme blagdana

Blagdanska prehrana ima svoju tradicionalnu važnost i nitko ne očekuje strogu disciplinu, no ako na tanjure uvedete dobru ravnotežu, izbjeći ćete najčešću posljedicu blagdana - porast tjelesne težine

Ne treba nam znanstvena potvrda da bismo došli do zaključka kako se ljudi najviše udebljaju tijekom blagdana. Osobito božićnih i novogodišnjih, koji su posebno izazovni kad je u pitanju tjelesna težina.

Nije isto udebljati se tijekom Uskrsa ili pak Božića i Nove godine. Primjerice, nije isto najesti se šunke, jaja, hrena, mladog luka i rotkvica, što se najčešće nalazi na uskrsnom meniju, u usporedbi s kalorijama koje unosimo tijekom Božića (puno slatkih zalogaja, alkohola i sl.). Tradicionalnim božićnim i novogodišnjim obrocima nedostaje ravnoteže namirnica na tanjuru. Usto, hladnoća ne djeluje odviše primamljivo za šetnju, trčanje i općenito potrošnju kilokalorija. U rano proljeće to je ipak lakše i poticajnije.

Alarmantni podaci

Istraživanja kažu kako stanovnici zapadnog svijeta tijekom božićnih blagdana prehranom mogu unijeti i do tri puta više energetski bogate hrane nego tijekom ostalih dana u godini. To bi značilo više od 6500 kilokalorija na dan!

Iako podatak zvuči alarmantno, po meni je još važnije istaknuti odakle te kilokalorije dolaze. Iz šećera, transmasti, zasićenih masti… Nadalje, treba spomenuti katastrofalan metabolički učinak, uz popratni kronični nedostatak biljnih vlakana i – vode. Da, vode, bilo one koja se nalazi u namirnicama poput povrća i voća, bilo one koju ciljano unosimo čajevima, prirodnim voćnim sokovima ili pak nemasnim juhama. Zimi smo kronično dehidrirani. A onda i kronično konstipirani (probavni zatvor). Usto, unos soli doseže takve koncentracije da su bubrezi, uz jetra, blagdanskom prehranom akutno najpogođeniji.

Nakon blagdana – akcija spašavanja

U dugoročnom smislu, najgore prolaze crijeva i krvne žile. Poremećj krvnog tlaka (najčešće hipertenzija), probavni zatvor, koji traje i po nekoliko dana, dispepsija s podrigivanjem i nadimanjem koje ne prestaje danima… Ambulante postaju pune, svi traže lijekove inhibitore protonske pumpe, a nerijetki su oni koji pribjegavaju kurama čišćenja sodom bikarbonom, provjerenim i neprovjerenim
pripravcima na biljnoj bazi. Samokritičan pogled u zrcalo tjera osobu u očaj, pa ona počinje na internetu tražiti najbolje programe koji jamče najviše kilograma dolje u najkraćem roku. Cijena – nije problem. Kako tomu doskočiti? Umjesto da vam udijelim najgori savjet, tj. kvazisavjet zbog kojeg se kao nutricionist često hvatam za glavu, a to je smanjite porcije!, ja stavljam naglasak na pravilno kombiniranje hrane.

Novi moto za blagdane

Morate li baš uz pečenu patku ili odrezak pojesti tanjur krumpira ili uz pečenu puricu dva tanjura mlinaca? Naravno da blagdanska prehrana ima svoju tradicionalnu važnost, no možda da probate na jednom dijelu tanjura, uz pečenu puricu, staviti dvije porcije naribanog kupusa (zelja) ili kiselog kupusa s bučinim uljem, i tek malo kuhanog krumpira. Kada radite kolace, mora li svaki od njih biti pripremljen s bijelim brašnom, ili biste možda željeli pripremiti koji novi recept s orasima, smokvama, datuljama, jabukama, kokosom i rogačem u glavnoj ulozi. I blagdanska prehrana može biti i ukusna i zdrava.

Nenad Bratković, magistar nutricionizma, univ.mag.pharm., NutriConsult d.o.o. konzalting, NutriKlinika nutricionističko savjetovalište, Kružna ulica 49, Zagreb, www.nenadbratkovic.com.

Komentari