Iako se za precizno utvrđivanje vašeg profila potrebno obratiti certificiranom savjetniku za metaboličko tipiziranje, koji to radi uz pomoć kompjutorskog sustava, odgovori na sljedećih nekoliko pitanja otkrit će vam zanimljive činjenice
1 Kakvo vas vrijeme čini najsretnijima?
A Toplo ili vruće
B Blago i umjereno
C Svježije ili hladno
2 Koji tip hrane negativno utječe na vašu koncentraciju?
A Masna hrana ili meso
B Nisam primijetila takav učinak
C Kruh, žitarice, ugljikohidrati i voće
3 Koji je vaš općeniti stav prema hrani?
A Jedem da bih živjela
B Nemam snažnijih osjećaja prema hrani
C Živim da bih jela
4 Koji doručak vam daje najviše energije?
A Nikakav
B Tost i voće
C Jaja i šunka
5 Kakav vam je apetit u vrijeme doručka?
A Prilično nizak, mogu i preskočiti doručak
B Imam apetit, ali nisam pretjerano gladna
C Golem – obožavam doručak
6 Što biste izabrali sa švedskog stola?
A Laganija jela s malo masnoće
B Od svega pomalo
C Teža i bogatija jela
7 Kakav vam je apetit u vrijeme večere?
A Uvečer nikada nisam pretjerano gladna
B Mogu pojesti obrok umjerene veličine
C U večernjim satima imam snažan apetit
8 Izašli ste na večeru i upravo gledate ponudu slastica. Što ćete pomisliti?
A Odlično, volim pojesti nešto slatko nakon obroka
B Pojest ću desert ako se nudi nešto doista posebno
C Radije ću se odlučiti za sir i krekere
ŠTO VAŠI ODGOVORI OTKRIVAJU O VAMA:
NAJČEŠĆE A
Simpatički tip ili spori oksidator
Niste baš zainteresirani za hranu i mogli biste dugo izdržati bez jela. Dugotrajnu energiju dobivate od kombinacije namirnica s laganim proteinima, malom količinom esencijalnih masnoća kao što je omega-3 i uz izbjegavanje svih transmasti koje su sastavni dio margarina te nekih keksa i kolača. Jedite puno zdravih ugljikohidrata uključujući sve vrste povrća, integralne namirnice i voće. Uživajte u bogatoj ponudi povrća, voća, bundeva, korjenastog povrća i krumpira i pratite kako takav način prehrane utječe na vas. Ako 30 minuta nakon konzumiranja određene hrane osjetite tromost i umor, izbacite te vrste namirnica sa svog jelovnika na najmanje tjedan dana i provjerite hoće li vam to pomoći.
VEĆINOM B
Uravnoteženi ili miješani tip
Vodite računa o tome da svakodnevno jedete široku paletu hrane. Vaša prehrana trebala bi se sastojati od 35 posto proteina, 45 posto ugljikohidrata i 20 posto masnoća. Zapišite koja vam hrana pruža poletnost i energičnost, a od kojih se namirnica osjećate iscrpljeno. Izbjegavajte sve vrste hrane koja vas čini umornima i letargičnima ili vas pak dovodi do osjećaja nadutosti i plinova.
VEĆINOM C
Parasimpatički tip ili brzi oksidator
Imate snažan apetit i brzo sagorijevate hranu, osobito ugljikohidrate. Osjećaj sitosti vam može pružiti veća količina masnoća i proteina u prehrani. Izmjenjujte namirnice koje konzumirate kako se ne bi stvorila intolerancija na neke od njih. Do intolerancije, naime, dolazi kada na crijevima postoje pukotine, a koje nastaju zbog konzumiranja prevelikih količina glutena – čestice hrane koju redovito jedete u tom slučaju prolaze kroz stijenku crijeva uzrokujući autoimuni odgovor. Do toga može doći i kada u probavnom traktu ne postoji dovoljna količina specifičnih enzima namijenjenih razgradnji hrane. Jedite različite proteine, uglavnom teže i masnije meso, kao što su janjetina i svinjetina, baš kao i ribu, morske plodove i mahunarke za svaki obrok.
Komentari