Power food za zdravlje

Jedite tako da budete u formi i zdravi! Brojne namirnice su, naime, prave bombe kad je riječ o hranjivim tvarima te mogu ublažiti postojeće tegobe i ujedno nas zaštititi od brojnih bolesti. Osim toga, neke od njih nas ne čine samo vitkima nego i lijepima! Trideset zdravih namirnice koje predlažemo najbolje je što češće uvrstiti u plan prehrane i, osim u njihovu blagotvornom djelovanju, uživat ćete i u bogatstvu okusa!

HRANA ZA MOZAK

Sjemenke suncokreta su izvrstan prijedlog za zalogaj između obroka jer zahvaljujući velikoj količini vitamina B1 poboljšavaju sposobnost koncentracije.

Ananas
sadrži neurotransmiter serotonin, koji je odgovoran za prijenos informacija o dobrom raspoloženju i zadovoljstvu. Zdrava razina serotonina čini nas uravnoteženima, raspoloženima i opuštenima.

Govedina sadrži puno vitamina B12, koji štiti od slabljenja pamćenja i demencije. Meso bi, međutim, trebalo biti mekano, a važno je i voditi računa o tome da se konzumira u umjerenim količinama.

Mrkve
(sirove ili pirjane) i sok od mrkve poboljšavaju prokrvljenost mozga i predstavljaju idealnu zaštitu od zaboravnosti.

DOBROBIT ZA ŽELUDAC

Koromač potiče prokrvljenost, a ujedno i ubija bakterije. Jednako tako i, zahvaljujući eteričnim uljima koja sadrži, umirujuće djeluje na želudac.

Bijeli kupus, odnosno sok koji sadrži, učinkovito je sredstvo protiv problema sa želucem. Studije pokazuju da se bijeli kupus može koristiti čak i kod liječenja čira na želucu.

Krumpir se ubraja u osnovne prehrambene namirnice. Budući da neutralizira želučanu kiselinu, krumpir predstavlja odličnu zaštitu za sluznicu želuca. Osim toga, sprečava štetno djelovanje bakterija koje uzrokuju čir na želucu.

ČETVORKA U BORBI PROTIV RAKA

Borovnice – Sadrže elaginsku kiselinu, koja smanjuje rizik za obolijevanje od raka, kao i antocijane, koji imaju antioksidativno i protuupalno djelovanje.

Riba – Omega-3 masne kiseline sadržane u ribi (osobito u lososu, skuši i tuni) usporavaju rast stanica raka te ujedno izazivaju apoptozu, odnosno njihovo umiranje.

Zeleni čaj – Polifenoli sadržani u ovom čaju imaju protuupalno djelovanje i sprečavaju pojavu raka.

Limun – Zbog visokog udjela vitamina C jako je zdrav. Osim toga, ovi kiseli plodovi sadrže i flavonoide, terpene i karotenoide, koji zaustavljaju razvoj stanica raka i pospješuju njihovo uništavanje.

NAŠI SAVJETI ZA PREHRANU

Pijte puno tekućine – Dnevno bi trebalo popiti 1,5 do 2 litre tekućine, i to najbolje mineralne vode ili čaja.
5 na dan – Svakog bi dana trebalo konzumirati 5 porcija voća i povrća, i to po mogućnosti uz svaki obrok.
Mlijeko i riba – Mliječne bi proizvode trebalo jesti svakog dana, a ribu jednom do dva puta tjedno.
Malo mesa – Iako meso sadrži važne minerale i vitamine, trebalo bi ga konzumirati u ograničenim količinama, odnosno ne više od 300 do 600 grama tjedno.
Blaga termička obrada – Namirnice pripremajte na što nižoj temperaturi i sa što manje masnoće.

ZA SNAŽNO SRCE I ZDRAVI KRVNI TLAK

Maslinovo ulje bogato je jednostruko nezasićenim masnim kiselinama, koje sprečavaju nakupljanje kolesterola na stijenkama krvnih žila i tako nas štite od sužavanja krvnih žila i srčanog infarkta.
Morske alge sadrže puno balastnih tvari, koje sprečavaju pojavu prekomjerne tjelesne težine. Vrijedne omega-3 masne kiseline sadržane u algama, koje se pretežno uvoze iz Bretanje i Japana, smanjuju razinu masnoća u krvi.

Češnjak je odavno poznat po tome što razrjeđuje krv i smanjuje razinu kolesterola, zbog čega se ubraja u najvažnije namirnice za zdravlje srca.

Avokado ne sadrži samo jednostruko nezasićene masne kiseline nego i obilje vitamina, mineralnih tvari, elemenata u tragovima i antioksidansa, koji sprečavaju pojavu arterioskleroze i tako štite srce.

Đumbir se dokazano izuzetno učinkovit kad je riječ o zdravlju srca. Supstancija gingerol koju sadrži te koja mu daje ljutinu i aromatičnost razrjeđuje krv i sprečava nastanak ugrušaka. Đumbir osim toga jača imunosni sustav.

Orašasti plodovi – Bilo da je riječ o orasima, lješnjacima, indijskim ili pekan oraščićima – njihov visoki udio magnezija, kalija, nezasićenih masnih kiselina i antioksidansa pomaže u održavanju krvnog tlaka u normalnim okvirima.

Jabuke se ubrajaju u najomiljenije, ali i u najzdravije vrste voća. Budući da sadrže balastnu tvar pektin, pridonose zdravlju srca. Pektin, naime, snižava razinu kolesterola u krvi i tako nas štiti od srčanog infarkta.

Celer – Eterična ulja sadržana u celeru, kao i butil ftalid, tvar koja mu daje aromu, snižavaju krvni tlak tako što smanjuju napetost između stijenki arterija i na taj način proširuju krvne žile.

Šipak – Okusu ovih ukusnih plodova posebno će se veseliti naše krvne žile. Biljna tvar punikalagin ih, naime, štiti od stvaranja nakupina na stijenkama i samim time od sužavanja, koje uzrokuje visoki krvni tlak.

POSPJEŠITELJI VITKOSTI

Grejp je već odavno dokazao svoju učinkovitost u borbi protiv viška kilograma. Studije, naime, pokazuju da ova vrsta voća doista pospješuje metabolizam i smanjuje apetit. Osim toga, grejp i snižava razinu inzulina, što se također pozitivno odražava na tjelesnu težinu.

Špinat je zasitan, a osim toga i sadrži puno vitamina, mineralnih tvari i ostalih važnih hranjivih tvari. K tome sastojci iz špinata potiču probavu, kao i izlučivanje tekućine iz tijela.

Riža – Neoguljena riža sadrži aminokiseline metionin i lizin, koje osiguravaju besprijekorno funkcioniranje izmjene tvari u organizmu.

Mlijeko i jogurt s manjim udjelom mliječne masti – Obje ove namirnice sadrže puno kalcija, koji je jedan od najvažnijih čimbenika u sagorijevanju masnoća. Što se više kalcija nalazi u stanicama, to one aktivnije sagorijevaju masnoće pa se brže gube kilogrami.

Kruške su zasitne i osim toga svojim balastnim tvarima potiču probavu, što ih čini idealnom namirnicom za vrijeme dijete. Osim toga, ova vrsta voća sadrži i puno kalija, koji pospješuje izlučivanje prekomjerne vode iz tijela. Kruške svakako jedite s korom, u kojoj su sadržane vlaknaste tvari, koje na sebe vežu otrovne i masne tvari.

Komentari