Prehranu prilagodite godinama!

Najbrži i najjednostavniji način da svome tijelu date superinjekciju jest taj da uvedete uravnoteženu prehranu. Naš vodič pokazat će vam kako to činiti u svakoj životnoj dobi

Svake godine naše tijelo prolazi određene promjene i u skladu s time mijenjaju se i naše prehrambene potrebe. Studije su pokazale kako u različitim fazama života naši organi zahtijevaju više određenih vitalnih supstancija, a stručnjaci su istaknuli ključne nutrijente koji se kriju u svakodnevnim namirnicama – mesu, ribi, povrću, voću, žitaricama i mliječnim proizvodima. Bez obzira na to jeste li u 30-ima, 40-ima, 50-ima…, ‘krojeći’ svoju prehranu prema starosti, možete poboljšati zdravlje, spriječiti pojavu brojnih bolesti i reducirati znakove starenja.

Vodič u skladu s godinama

Stručnjaci vjeruju kako se svakih deset godina naš organizam suočava s novim prehrambenim izazovima, što znači da svoju prehranu trebamo prilagoditi tim promjenama. Poslije četrdesete moramo se pojačano boriti protiv umora i smanjenja mišićne mase, pa stručnjaci preporučuju dodatne porcije voća i povrća. Pročitajte tekst i otkrijte koja hrana ima pozitivan učinak na vaše zdravlje i kako je uklopiti u svakodnevnu prehranu.

ŠTO TREBA JESTI SA 30:

Svakako treba konzumirati više proteina. Studije su pokazale kako se metabolizam usporava i masno tkivo se povećava, pa hrana bogata proteinima može promijeniti proces sagorijevanja masnog tkiva i aktivirati hormone koji pridonose osjećaju sitosti. Hrana bogata proteinima su jaja, jogurt, riba i plodovi mora, svinjetina, tofu, orašasti plodovi i sjemenke poput kikirikija i pistacija te suncokretovih i lanenih sjemenki.

Omlet s bobičastim voćem

Ovo je sjajan visokoproteinski doručak upakiran s antioksidansima. Stucite 1 veliko jaje, dodajte 1 žlicu obranog mlijeka i 3 prstohvata cimeta. Zagrijte pola žlice repičina ulja i smjesu ravnomjerno izlijte u tavu. Pecite dok ne poprimi zlatni sjaj. Stavite na tanjur, po omletu rasporedite 100 g zrnatog sira i pospite sa 175 g narezanih jagoda, borovnica i malina. Smotajte i dodajte malo meda.

ŠTO TREBA JESTI SA 40:

Obitelj i posao u današnje vrijeme zahtijevaju puno vremena, pa nam je potrebna hrana koja se sastoji od kombinacije ugljikohidrata  i proteina. U zdravoj i uravnoteženoj prehrani, ugljikohidrati su glavni izvor energije u organizmu, a vlakna u cjelovitim ugljikohidratima čuvaju zdravlje želuca i pridonose duljem osjećaju sitosti.

Špageti s rotkicama i umakom od tikvica

Prepecite 1 žlicu pinjola u tavi bez dodavanja masnoće. Operite 75 g tikvica i 4 rotkvice. Stavite sa strane 1 rotkvicu za dekoraciju, a ostale nasjeckajte. Operite 4 grančice bosiljka i 4 lista rotkvice. Usitnite bosiljak, a zatim operite jednu čili papriku i narežite je na kolutiće. Pomiješajte papriku, začine, 1 žlicu meda, malo soli, jednu žlicu soka od limuna i jednu žlicu maslinova ulja. Umiješajte u pinjole i povrće. Skuhajte tjesteninu u kipućoj vodi. Ocijeđene špagete stavite na tanjur pa prelijte umakom. Dodajte parmezan i ukrasite rotkvicom.

ŠTO TREBA JESTI SA 50:

Kako raste rizik od srčanih bolesti i tegoba vezanih uz cirkulaciju, važno je konzumirati hranu koja sadrži dovoljno antioksidansa koji štite, uključujući borovnice, maline, kupine, brusnice, grah, artičoke, pekan orahe i lješnjake.

Salata od krumpira, dimljenog lososa i artičoka

Artičoke bogate antikosidansima kombinirane s bademima koji su zdravi za srce daju dvostruku dozu zdravlja. Kuhajte 600 grama prepolovljenih krumpira 15 do 20 minuta ili dok ne omekšaju. Ocijedite ih. Pomiješajte 100 ml ekstradjevičanskog maslinova ulja, 2 žlice octa i iscijeđeni limun te dodajte sol i papar. Tople krumpire stavite u dresing pa dodajte 280 grama ocijeđenih artičoka iz konzerve, 100 grama dimljenog lososa, jedan nasjeckani crveni luk i šaku začinskog bilja. Sve promiješajte i, po želji, dodajte žlicu
zrnatog sira.

Komentari