Bez ovih inovacija ne bismo mogli zamisliti svoju svakodnevicu
Dan bez žena isto je kao i da dan bez omiljene kave, dobrog piva, pa čak i WiFi-ja. Bez žena bi vaša kosa svaki dan bila zapetljana i zamršena, a vaše bi bebe još uvijek nosile platnene pelene.
Iskreno, ne možemo ni zamisliti što bi svijet bio bez žena i inovacija za koje su one zaslužne. Bio bi to manje napredan svijet, dosadan i nezanimljiv, ali zahvaljujući ženskoj sposobnosti, on je pun otkrića koja nam donose obilje užitaka!
1. Pivo
Volite pijuckati hladno pivo tijekom vrućeg dana? I dok su muškarci glavna meta većine oglasa za pivo, mi samo možemo zahvaliti ženama za ovom piću. Prema istraživanju povjesničarke Jane Peyton, najstariji dokazi o postojanju piva u Velikoj Britaniji datiraju tisućama godina unazad, kad se pivo pravilo unutar kuća, a upravo su žene bile primarno pivari. Mi možemo tome samo – nazdraviti!
2. WiFi
Prije nego što se počnete žaliti da vam je WiFi spor, razmislite o desetljećima inovacija koja su mu prethodila. WiFi ne bi bio moguć bez glumice Hedy Lamarr, koja se dosađivala u Hollywooda pa slobodno vrijeme provodila radeći znanstvene eksperimente. U nastojanju da pomogne saveznicima tijekom Drugog svjetskog rata, Hedy je američkoj mornarici predstavila svoj patent – radio sa raspršenim spektrom, koji je preteča današnjeg WiFi-ja.
3. Četka za kosu
Iako ne postoje dokazi tko se prvi dosjetio četke za kosu ili češlja, znamo tko je patentirao prvu četku za kosu, a to je – pogodili ste – žena. Lyda Newman, crkninja s Manhattana, pionirka je upotrebe sintetičkih čekinja u četki za kosu, a svoj je izum patentirala daleke 1898. godine.
4. Monopoly
Možete ga voljeti ili mrziti, ali nitko ne može tvrditi da Monopol nije popularan. Ovu je igru izumila žena, ali je jedan muškarac pobrao svu slavu za to. Elizabeth “Lizzie” Magiezaslužna je za prvu verziju i patentirala je 1903. godine, ali 30 godina kasnije, Charles Darrow je njezinu ideju razvio u ono što danas poznajemo kao Monopoly. Svoj je izum prodao braći Parker 1935. godine, o ostalo je povijest.
5. Jutarnja kava
Sljedeći put kada ujutro srknete omiljenu kavu sa svježim filtrom nazdravite i Melitti Bentz. Zahvaljujući ovoj njemačkoj kućanici i njezinoj inovaciji iz 1908., možemo uživati u omiljenoj aromi, a da ne moramo prije toga koristiti mlinac za kavu.
6. Harry Potter
S pola milijarde tiskanih knjiga o Harryju Potteru, na više od 70 svjetskih jezika, sigurno je kako je veliki dio svjetske populacije doživio magični put malog čarobnjaka. Bez Potterove autorice J. K. Rowling imali bismo puno manje magije u našim životima, a možda jedina magičnija priča od one o malom čarobnjaku jest životna priča same autorice. Podsjetimo, Rowling je primala socijalnu pomoć i živjela u priličnom siromaštvu prije nego se dosjetila napisati knjigu o Harryju Potteru.
7. Moderne pelene
Svaki put kada budete mijenjali prljavu dječju pelenu sjetite se da za to zahvalite Marion Donovan. Naime, umorna od dolaska u vrtić i pronalaženja vlažnih platnenih pelena i plahti, Marion je odlučila izumiti vodootporne pelene. Iako je patentirala svoj izum 1951. godine, nikada nije pronašla proizvođača koji je htio kupiti njezin dizajn – jer, naravno, muškarci koji su bili na vrhu kompanija, nisu smatrali to potrebnim.
8. Beautyblender
Karakteristična spužvica za nanošenje make upa postala je pravi fenomen. U svijetu se svake minute proda 17 ovih spužvica, a pronaći ćete ih u baš svakoj kozmetičkoj torbici. Ova se spužva prvi put pojavila u trgovinama 2003. godine, a za nju je ‘kriva’ snalažljiva i spretna vizažista Rea Ann Silva.
9. Keksi sa čokoladnim komadima
Jednog slavnog dana 1938. godine Ruth Graves Wakefield, koja je vodila svratište Toll House Inn, odlučila je napraviti svoje poznate kolačića od maslaca, kada se dosjetila u njih ubaciti sitno sjeckane komadiće čokolade. Iako postoji nekoliko verzija ove priče, čini se kako je najvjerodostojnija ona o tome da je koristila Nestlé čokoladu. Ubrzo nakon toga, upravo je Nestlé kupio prava na recept, kao i ime Toll House.
10. Web preglednik
Prvi svjetski računalni programer bila je žena po imenu Ada Lovelace, a njezin je utjecaj u ovoj industriji puno veći nego što možda mislite. Naime, Ada je živjela u Londonu od 1815. do 1852. godine i bila je utjecajna suradnica Charlesa Babbage, koji je izumio analitički stroj, jedan od prvih mehaničkih računala nalik današnjim modernim računalima. Stoga vaše omiljene aplikacije i web stranice koje provjeravate svaki dan, ne bi bile moguće bez Ade.
Komentari