Japanska ‘doktorica za red’ Marie Kondo tvrdi da ćete, pridržavajući se njezinih savjeta, osim urednog doma i iskorištenog svakog centimetra prostora, imati i unutarnji mir. No prvo što morate učiniti je - baciti sve što vam ne treba
Ako se pridržavate savjeta o pospremanju japanske autorice Marie Kondo, više nećete imati problema s neredom u domu. ‘Čarolija pospremanja koja će vam promijeniti život’, knjiga ove popularne ‘doktorice za red’ nedavno je stigla i na naše tržište, a predstavljena je u organizaciji Mozaik knjige u APM knjižari Megastore u Zagrebu. Naime, poznato je da Japanci uglavnom žive u malim stanovima i kućama
te svaki centimetar prostora trebaju maksimalno iskoristiti. Na promociji je bilo riječi i o povezanosti vanjskog reda i unutarnjeg mira, jer cijela svrha bacanja i čuvanja stvari je – biti sretan.
Dvije vrste pospremanja
‘Ako mislite da je pospremanje beskrajan zadatak, jako se varate. Dvije su vrste pospremanja: dnevno
pospremanje (sastoji se od vraćanja korištenog predmeta na njegovo mjesto, i ono će uvijek biti dio našeg života) i pospremanje kao posebni dogaaj. Jednom kada uvedete red, pospremanje će biti svedeno na vrlo jednostavan zadatak vraćanja stvari na mjesto’, otkriva Marie Kondo u knjizi te kaže kako osobno nikada ne posprema svoju sobu iz razloga što je ona uvijek – pospremljena. ‘Ako temeljito uvedete red u svoju kuću, uvijek ćete moći održavati svoj dom urednim, čak i ako ste po naravi lijeni ili neuredni. Potrebno je samo pronaći vremena da sjednete i razmotrite svaki predmet koji posjedujete, odlučite
želite li ga zadržati ili baciti, a potom izaberete kamo ćete staviti ono što zadržite’, otkriva autorica ovog hit bestselera, prodanog u više od 3 milijuna primjeraka.
Marie Kondo, koja je svoju metodu nazvala KonMari (izvedenica iz njezinog imena i prezimena) smatra kako je jedan od najvažnijih razloga zbog kojeg mnogi nisu uspješni u pospremanju – činjenica da imaju previše stvari.
Čudesna moć – bacanja
‘Da biste ostvarili najbolji rezultat, od vas tražim da se dosljedno pridržavate sljedećih pravila: prvo bacajte, a potom odlučite gdje ćete držati ono što ste odlučili zadržati. Nemojte ni pomišljati spremati stvari dok ne dovršite postupak bacanja. Prije bacanja, upitajte se jeste li sretni noseći odjeću koja vam nije ugodna? Osjećate li radost okruženi hrpama nepročitanih knjiga koje vas ne diraju
u srce? Mislite da će vas usrećiti posjedovanje modnih dodataka za koje znate da ih nikada nećete
nositi? Kad odgovorite na ova pitanja, zamislite da živite u prostoru u kojem se nalaze samo stvari koje u vama bude radost. Nije li to način života o kojem sanjate?’, pita autorica. Donosimo vam njenih
7 koraka zahvaljujuci kojima će u vašem domu vladati samo red.
U 7 KORAKA DO SAVRŠENOG DOMA
1. KORAK
RAZVRSTAVANJE PO KATEGORIJAMA, A NE PO LOKACIJI Stvari se ne smiju bacati prema lokaciji na kojoj se nalaze (primjerice: prvo ćete urediti spavacu, pa dnevnu sobu, pa kuhinju) jer se u većini kućanstava predmeti iz iste kategorije drže na dva ili više mjesta. Potrebno je bacati stvari po kategorijama. Primjerice, započinjete odlukom da ćete razvrstati i pospremiti svoju odjeću. Sljedeći je korak pretraživanje svih soba u kući. Sve pronađene komade odjeće donesite na jedno mjesto i rasprostrite po podu. Potom svaki uzimajte u ruke i ustanovite budi li u vama radost; ako ne budi – riješite ga se. Takav postupak ponovite za svaku kategoriju. Proces odlučivanja što ćete zadržati, a što baciti odvijat će se mnogo lakše ako započnete s predmetima o kojima je lakše donijeti odluku. Postupno napredujući prema zahtjevnijim kategorijama, usavršavat ćete vještinu odlučivanja. S odjećom je najlakše krenuti jer je malokad vrijedna kao raritet.
2. KORAK
ZAPOČNITE BACANJEM – SVEGA ODJEDNOM
Kad potpuno pospremite svoj prostor, preobražavate svoje okruženje. Ta je promjena toliko velika
da ćete se osjećati kao da živite u potpuno drugačijem svijetu. Pravilnim pospremanjem, osim stvaranja reda koji je lako održavati, postat ćete uspješniji, napustiti negativne aspekte svojega života, uvidjeti da je određena veza loša i okončati je. Mogli biste prestati osjećati tjeskobu i, na primjer, napokon se riješiti kilograma koje želite izgubiti.
3. KORAK
KAKO ODLUČITI ŠTO BACITI, A ŠTO NE?
Najbolji način da odlučite što valja zadržati, a što baciti: uzmite svaki predmet u ruku i zapitajte se: ‘Budi li ovo radost u meni?’ Ako budi, zadržite to. Ako ne budi, bacite! Trik je u uzimanju svakog
predmeta u ruku, jer uzimanjem predmeta u ruku, kada dodirnete komad odjeće ili neki drugi predmet, vaše tijelo reagira i na svaki predmet odgovara drugačije.
4. KORAK
REDOSLIJED POSPREMANJA
Započnite odjećom, a potom prijeite na knjige, papire, razne predmete i naposljetku na stvari sa
sentimentalnom vrijednošću. Ako tim redoslijedom reducirate količinu svoje imovine, radit ćete
zapanjujuće lako. Ako započnete s onim što je lako i najteže ostavite za kraj, postupno ćete razviti
svoju vještinu donošenja odluka pa će se taj zadatak na kraju doimati jednostavnim.
5. KORAK
ŠTO UČINITI AKO NEŠTO NE MOŽETE BACITI?
Kad naiđete na nešto što ne možete baciti, dobro razmislite o svrsi te stvari u svojemu životu. Iznenadit ćete se uvidjevši koliko je mnogo stvari koje posjedujete već ostvarilo svoju ulogu. Kad priznate njihov doprinos i otpustite ih sa zahvalnošću, uspjet ćete uistinu uvesti red među stvarima koje posjedujete, ali i u svoj život. Na kraju će preostati samo one stvari koje su vam doista dragocjene.
6. KORAK
PRENAMJENA U ODJEĆU ‘ZA PO KUĆI’ JE TABU
Doima se rastrošnim baciti nešto što je još iskoristivo, osobito ako ste to sami kupili. Moji me klijenti u takvim slučajevima često pitaju smiju li zadržati odjeću za koju znaju da je neće nositi ‘za po kući’. Kad bih odgovorila potvrdno, hrpa odjeće ‘za po kući’ rasla bi bez imalo smanjenja ukupne količine odjeće. No, u devet od deset slučajeva tu odjeću nikada neće nositi, niti po kući. Drugim riječima, ta odbačena odjeća zapravo uopće nije odjeća ‘za po kući’, već za prosljeđivanje drugome ili za bacanje.
7. KORAK
VEZANOST ZA PROŠLOST ILI TJESKOBA ZBOG BUDUĆNOSTI
Ako u procesu odabira naiđete na nešto što u vama ne budi radost, ali se jednostavno ne možete natjerati baciti to, zastanite na trenutak i zapitajte se: ‘Je li mi teško riješiti se ovoga zbog vezanosti za prošlost ili zbog straha od budućnosti? Zapitajte se to za svaki od tih predmeta. Tako ćete opažati obrazac u svojem vlasništvu nad stvarima, obrazac koji se svrstava u jednu od tri kategorije: vezanost za prošlost, želja za stabilnošću u budućnosti ili kombinacija tih dviju kategorija. Važno je shvatiti vlastiti obrazac vlasništva jer je to odraz vrijednosti koje vas usmjeravaju u životu. Pitanje što želite posjedovati, zapravo je pitanje kako želite živjeti svoj život.
Komentari