Najviše kućnog budžeta trošimo na hranu, pa - sasvim logično - tamo imamo i najviše prostora za uštedu. Slijedite naše savjete i financijski se oporavite
Prosječno domaćinstvo trećinu kućnog budžeta potroši na hranu, kažu podaci Državnog zavoda za statistiku. Nakon hrane, najviše nam novca odlazi na stanovanje i komunalne režije, a zanimljivo je da apsolutno najniži udio u osobnoj potrošnji ima obrazovanje – samo 0,88%. Iako će mnogi reći da ne žele štedjeti na hrani ma koliko ih kriza stisla, logično je da za štednju ipak najviše prostora ima tamo gdje se najviše troši. To ne znači da se morate odreći finog ručka, čašice vina nakon obroka ili slatkog zalogaja, no pametnijom raspodjelom novca, planiranjem kupnje, ali i kupovanjem na akcijama, primjerice, možete ostvariti značajne uštede.
Ne bacajte hranu!
Mnogi ostaci hrane ili otpaci koji nastaju prilikom kuhanja mnogu se pametno ponovno iskoristiti. Što radite s korom od banane ili talogom kave? Bacate u koš? Šteta, jer puno takvih ostataka može se odlično iskoristiti u neke druge svrhe te na taj način uštedjeti poprilično novca u kućnom budžetu.
KORA BANANE
Kora banane je svestrani pomoćnik u kućanstvu. Možete je koristiti primjerice za čišćenje cipela, tako da s unutarnjom stranom kore prelazite po kožnim cipelama i zatim ih ispolirate suhom krpom. Korom banane mogu se odlično očistiti i do sjaja dovesti predmeti od kroma, čelika ili srebra. Ona će pomoći i kod uboda komarca, kod nadražene kože opečene koprivom i drugih iritacija na koži. Jednostavno stavite na ta mjesta unutarnji dio kore banane i iritacija će se ublažiti.
OMOT MASLACA
Izvadili ste maslac iz papira i stavili ga u hladnjak u posudi za maslac. Papir ste bacili u smeće. A zašto ga ne biste iskoristili na sljedeći način: papir spremite u plastičnu vrećicu koju možete zatvoriti i sve stavite u zamrzivač. Kad sljedeći put budete trebali namastiti vatrostalnu posudu ili lim za pečenje, jednostavno izvadite papir iz zamrzivača i upotrijebite ostatke maslaca za premazivanje.
BJELANCE ILI ŽUMANCE?
Nerijetko se u receptima traži samo bjelance ili samo žumance. Ono što vam je ostalo lako se može sačuvati u zamrzivaču samo ako se pospremi u posudu koja se može hermetički zatvoriti. Bjelancima dodajte mrvicu šećera ili soli jer će tako zadržati svoju strukturu nakon odleđivanja. Jedan dan prije no što će vam trebati zamrznuti dio jaja, izvadite ga iz zamrzivača i stavite u hladnjak da se polako otopi.
LJUSKA LUKA
Kao što se ljuska luka odlično koristi za bojenje jaja, nju možete zajedno s lukom lagano prepržiti na tavici te staviti u juhu. Juha će dobiti lijepu primamljivu žućkastu boju.
POLOVICE LIMUNA
Kad istisnete limun, koru nemojte baciti, već je iskoristite. Njome očistite sudoper, umivaonik ili kadu ili je stavite u košaricu s jedaćim priborom u perilicu posuđa. Osigurat će sjaj priboru i odličan miris perilici.
OSTACI SIRA
Tvrdi rub sira se ne jede i bacamo ga. No tim ostatkom se uvijek može zagustiti i poboljšati okus minestrone juhe ili drugih povrtnih juha. Zato zamrznite ostatke kore i po potrebi ih kuhajte u juhi, a
prije posluživanja izvadite iz juhe.
TALOG KAVE
Kava budi naš duh i tijelo. No jeste li znali da je talog kave odličan i kao prihrana za cvijeće koje voli kisela tla (primjerice rodendroni, hortenzije ili anđeoske trublje). No, vlažan talog kave brzo pljesnivi i zato ga treba rasporediti na veću površinu i u tankom sloju kako bi se posušio prije no što ga umiješate u zemlju.
Više namirnica za manje novca
• Kupujte na akcijama (za to će vam doduše trebati dosta vremena kako biste obišli sve trgovine) jer tako možete popilično uštedjeti. Dobro proučite letke i kataloge, uspoređujte cijene te planirajte kupnju.
• Kupujte jumbo pakiranja određenih proizvoda, u konačnici su jeftinija. Također, ako je neki proizvod na akciji, primjerice tjestenina koja nije lako kvarljiva roba, kupite više pakiranja i napravite
zalihu. Istraživanja su pokazala da se takvom kupnjom može uštedjeti više od 30%.
• Često puta dobro ne iscijedimo sav sadržaj nekog proizvoda u tubi, primjerice zubnu pastu. Prerežite tubu popola i sigurno ćete dobiti dovoljnu količinu paste za još barem dva pranja. Možda vam se to
sada čini beznačajna ušteda, no ako pronađete nekoliko takvih proizvoda, kunu po kunu i doći ćete do nezanemarivog iznosa.
I kartice ‘troše’ novac
Dopušteni minus na bankovnim karticama od primjerice 12 tisuća kuna svakog će vas mjeseca koštati oko 100 kuna kamate, što je godišnje 1200 kuna. Mjesečno podizanje pet tisuća kuna karticom
s odgodom plaćanja znači oko 125 kuna naknade, što je godišnje 1500 kuna. Mjesečni trošak vođenja paketa tekućeg računa je u prosjeku 90 kuna, što je 1080 kuna godišnje. Kad sve to zbrojite, ispada da godišnje potrošite 3780 kuna samo na bankarske usluge.
Komentari