Hrvatski klaster kreativnih i kulturnih industrija podržao je mladu inovatoricu iz Varaždina, Mateju Kuhar koja je sve oduševila idejom da od ostataka kave i čaja napravi organsku olovku koja se nakon upotrebe ne baca već se od nje sadi nova biljka: kamilice, biljke goji ili šumske jagode
Mlada inovatorica Mateja Kuhar uistinu se može pohvaliti originalnom idejom – osmislila je olovku Fabula napravljenu od organskih sirovina koja služi za gnojenje biljaka i sadnju nove biljke. Iako put od ideje do realizacije nije bio lagan, Mateja je bila uporna u želji da njezina olovka postane kvalitetan eko proizvod.
Spontana inspiracija
‘Baš poput moje bake, i ja sam oduvijek hranila biljke ostacima od kave i čaja, što je davalo dobre rezultate. Još uvijek se u radu služim olovkom i jednog sam dana naprosto povezala te dvije stvari. Zašto ne bih probala napraviti olovku od organskih ostataka čaja i kave? No, najprije sam morala provjeriti je li uopće moguće razviti takav proizvod’, kaže idejna začetnica olovke Fabula, Mateja, koja se nakon što je shvatila da su na našem tržištu prijeko potrebni ekološki proizvodi, ‘bacila’ na proizvodnju prototipa koji će udovoljiti svim eko kriterijima.
Ne odbacujte dobru ideju
‘Nakon odabira materijala, provedena su poljoprivredna i kemijska testiranja. Istraživanjem sam se bavila preko godinu dana, što je najbolji pokazatelj moje vjere u ovaj projekt. Budući da je Fabula u potpunosti izrađena od organskih materijala, bio je izazov učiniti je izdržljivom. To sam uspjela postići definiranjem kombinacije materijala kojima je lako rukovati, a da su pritom i kvalitetna hrana za biljke. Važno je spomenuti da se proces istraživanja i razvoja odvijao u mojem improviziranom kućnom laboratoriju, te ne samo da je rezultirao 100% organskom olovkom, već je dao i mali doprinos maštovitog korištenja svakodnevnih predmeta, kroz njihovo recikliranje i ponovnu upotrebu’, objašnjava Mateja Kuhar koja kaže kako se Fabula može našiljiti i time nahraniti biljke, umjesto da se ostaci bacaju u smeće, a kada postane prekratka za upotrebu, vršak olovke (u kojem se nalazi sjeme) se stavlja u vodu. Kada sjeme nabubri preko noći, polaže se u teglicu sa zemljom iz koje izraste mlada goji biljka, kamilica ili šumska jagoda (ovisno koju olovku sa sjemenom izaberete).
Male, ali velike inovacije
‘Male inovacije mogu značajno utjecati na način razmišljanja ljudi. Ekologija nije samo izravna zaštita prirode i veliki aktivizam kakvim se općenito smatra, već počinje od nas samih, od svakodnevnog konzumerizma za koji smo sami odgovorni’, savjetuje naša sugovornica kojoj je za dobar projekt prvi oblik mikrofinanciranja pružila Zagrebačka banka putem natječaja Moja zelena zona, a dalje su mikrofinanciranje proveli sami putem crowdfundinga (grupno financiranje) na web stranici Indiegogo.com.
Nema odustajanja
‘Naravno da smo na početku ulagali vlastita sredstva,što je bilo najteže, ali nisam htjela odustati. Nakon svega što tijekom poduzetničkog puta prođete – odustati zapravo nema smisla. Ulaganje u bilo koji projekt je prvenstveno ulaganje u osobu koja tu ideju ima. Vizija uspjeha je ono što nas tjera naprijed’, kaže Mateja.
Službeno s projektom Fabula još uvijek nisu na tržištu, ali olovke se mogu naručiti na Indiegogo.com.
Komentari