Istraživanja pokazuju kako su nove generacije žena i više i teže i jače pa prema tome imaju i veća stopala
‘Nakon porođaja broj mog stopala je sa 42 porastao na broj 43′, govori nam naša sugovornica Ana te nastavlja da je zbog nemogućnosti da pronađe cipele za sebe, prisiljena hodati samo u tenisicama’. I to nije samo njezin problem, već problem mnogih žena koje nose ‘muške’ veličine. Jer njih je gotovo nemoguće pronaći u hrvatskim trgovinama. A ako uz to još žeite i neke koje izgledaju lijepo, ova potraga u većini slučajeva postaje nemoguća misija.
‘I ja se želim koji put urediti u cipelama na koje nisam potrošila pravo malo bogatstvo, govori nam Ana te objašnjava da i u slučajevima u kojima nađe cipele, one doista koštaju puno više od uobičajenih ženskih veličina.
Istraživanja pokazuju kako su nove generacije žena i više i teže i jače pa prema tome imaju i veća stopala. Prosječna ženska stopala su veća za jedan i pol broj nego prije deset godina. Unatoč značajnom povećanju, većina proizvođača nikako da shvati u čemu je problem…
Znate li da je broj cipela 39, koji se do nedavno smatrao velikim, danas prosječna veličina koju nosi većina žena? Britanski medicinski stručnjaci smatraju da je to dio procesa evolucije, ali i posljedica epidemije pretilosti koja pogađa cijeli svijet. Navode da unos visokokalorične i masne hrane, poput pizze, u periodu puberteta stimulira hormon rasta, što utječe ne samo na kilažu već i na veličinu ekstremiteta. Njihovo istraživanje pokazalo je i da je u posljednjih pet godina potražnja za ženskim cipelama u broju 44 porasla za 23 posto, tako da pojedine prodavaonice čak razmišljaju da uvedu veličinu 46 kao standardni broj cipela. Smatra se da ženska obuća najljepše izgleda u broju 37 zbog čega većina trgovina izlaže upravo tu veličinu.
Komentari