U svijetu je zabilježen porast broja osoba oboljelih od celijakije kao i gluten senzitivnih osoba. O svemu tome više će biti riječi na prvom događanju na tu temu, koje je predviđeno za 22. listopada
U Zagrebu će se na Svjetski bezglutenski dan, 22. listopada s početkom u 10 sati u hotelu Antunović, održati besplatni cjelodnveni događaj, koji u suradnji s nekoliko hrvatskih udruga celijakičara, organizira Dr. Schär, vodeći svjetski i hrvatski bezglutenski proizvođač. No za sudjelovanje je potrebna prijava.
U Hrvatskoj najmanje 1 od 100 osoba ima celijakiju. Statistika u ostatku Europe je slična s time da je kod jako malog postotka oboljelih dijagnosticirana celijakija. U svijetu je zabilježen porast broja osoba oboljelih od celijakije kao i gluten senzitivnih osoba. Slična situacija je i u Hrvatskoj. Celijakija se može pojaviti već u najranijoj dobi, od prve do treće godine, uvođenjem hrane koja sadrži gluten. Bolest se može pojaviti i u odrasloj dobi te ostati neotkrivena vrlo dugo, s obzirom da često nema tipične simptome.
Trenutno postoji samo jedan uspješan tretman, a to je bezglutenska dijeta koja je jedina dugoročna opcija. Osobe s celijakijom ne smiju konzumirati pšenicu, raž, ječam te hibride pira. Obrađena hrana i gotovi proizvodi se također trebaju uzeti u obzir pošto je gluten vrlo često njihov sastojak. Žitarice koje sadrže gluten mogu biti zamijenjene prosom, kukuruzom, rižom, heljdom te namjenskim proizvodima bez glutena poput brašna, kruha, peciva, tjestenina, slatkiša. Pacijenti također mogu konzumirati meso, ribu, povrće, voće, prirodne mliječne proizvode i jaja.
Na Svjetski bezglutenski dan pripremljen je zanimljiv program koji uključuje predavanje i savjetovanje stručnjaka, kulinarski spektakl s interesantnim receptima hrvatske i talijanske kuhinje, degustacija proizvoda te animacijski tim za djecu.
Komentari