Imate li dijagnozu smarthphone?

iPhone-rame, mobitelski vrat, ‘WhatsAppitis’ – sve više ljudi osjeća posljedice dugotrajne uporabe suvremene tehnologije. Doznajte što pomaže kod takvih poteškoća i kako ih spriječiti

Pametni telefoni i mobiteli postali su sastavnim dijelom svakodnevnog života pa se za njima sve češće poseže. Ponekad je riječ o pozivu, nekada je u pitanju SMS poruka ili obavijest dobivena putem WhatsAppa, a s vremena na vrijeme treba provjeriti i što je novoga na Facebooku ili kakvo nas vrijeme očekuje. Negativna strana česte uporabe suvremene tehnologije je to što naše tijelo pritom dospijeva u neprirodne položaje, koji mu kroz duže vrijeme mogu naškoditi.

Nedavno je tako u medicinskom časopisu ‘The Lancet’ predstavljen slučaj žene koja je nakon višesatnog tipkanja poruka na WhatsAppu dobila izuzetno bolnu upalu tetiva u oba palca, zbog čega je morala zatražiti liječničku pomoć. Dijagnoza koju je uspostavila njena liječnica bio je ‘WhatsAppitis’, a terapija je uključivala protuupalne lijekove i strogu zabranu tipkanja. Objavom članka vezanog uz novootkrivenu bolest u specijaliziranom časopisu, liječnica je potaknula svoje kolege iz cijelog svijeta da upozore na činjenicu kako se u ordinacijama obiteljskih liječnika i ortopeda sve češće mogu susresti ‘žrtve mobitela’. Bilo da je riječ o tinejdžerima, obiteljskim ljudima ili osobama na vodećim funkcijama velikih koncerna: trajna uporaba mobitela, tableta i kompjutora dovodi do poteškoća u sklopu sustava organa za kretanje.

Vrat je posebno osjetljiv

Svima nam je poznata ova situacija: zagledani u pametni telefon sjedimo pognute glave, savinutih ramena i zgrbljenih leđa. Kada se nakon određenog vremena pomaknemo iz tog položaja, osjetit ćemo bolne posljedice. Riječ je o istegnutim ili pak ukočenim mišićima u području vrata. S vremenom može doći i do stalnog ukočenog pogrbljenog držanja pa čak i do trajne artroze kralježnice. Što pomaže? Kod akutnih bolova od pomoći može biti čvrsta masaža ili upotreba termofora, odnosno toplinskog flastera se potaknuti prokrvljenost muskulature i na nježan način riješiti problem ukočenosti. Dobro je i njihanje rukama u kojima držite boce ispunjene vodom, redovito pohađanje satova joge kao i progresivna relaksacija mišića.

Iako vam je u rukama mobitel ili tablet, ipak s vremena na vrijeme postanite svjesni položaja u kojem sjedite i ispravite leđa koja su za vrijeme gledanja u ekran obično pogrbljena. Mijenjanje položaja tijela je i inače korisno. Ako primijetite da su vam glava i vrat često pomaknuti prema naprijed, predočite si kako vam se ramena pomiču prema natrag i u širinu. Vidjet ćete da ćete se pritom automatski uspraviti, a upravo to je cilj koji želite postići!

Pričate i radite nešto drugo

Bolove u zglobovima i mišićima često može izazvati i držanje mobitela između uha i ramena, dok se ruke istovremeno koriste za nešto drugo. Pojam ‘iPad-rame’ može obuhvaćati i zakrenutost ili ukočenost vrata, glave i ramena kao posljedica rada na tabletu. Pritom dugoročno postoji opasnost da se muskulatura ukoči i skrati, sloboda pokreta ograniči, a zglobovi postupno postanu sve krući.
Što pomaže? Nabava handsfree uređaja, odnosno slušalica okončat će lošu naviku držanja mobitela između uha i ramena. Za tablete se u specijaliziranim prodavaonicama mogu pronaći držači koji će uređaj dovesti u viši položaj bliži očima. Vodite računa i o tome da je za vaša leđa puno bolji rad za stolom, iako ta minijaturna računala mame na istovremeno izležavanje na kauču. Pritom povremeno ustanite, protegnite se i napravite nekoliko koraka. Ono što se prilikom čitanja čini samo po sebi razumljivim, u svakodnevnom se životu nažalost tek rijetko primjenjuje. Prepoznajete se u ovoj rečenici? Možda je upravo vježba prikazana desno pravo rješenje za vas. Ako već osjećate posljedice skraćivanja mišića, odlučite se za fizioterapiju u okviru koje ćete naučiti raspoznati pogrešne obrasce kretanja i spriječiti sužavanje krova ramena ciljanim vježbama. Pomoć kod ublažavanja bolova mogu pružiti i terapeutske kinesio trake. I kretanjem možete spriječite pojavu tipičnih problema. Naime, sportovi koji štite zglobove, kao što su plivanje (kod prsnog plivanja sagnite glavu!) ili trčanje, potiču prokrvljenost muskulature i opskrbu zglobova hranjivim tvarima. Imajte na umu i to da se ciljanom izgradnjom mišića stvara neka vrsta zaštitnog korzeta.

‘WhatsAppitis’ 

Stalno tipkanje palčevima može prouzročiti bolove, a ujedno i dovesti do upale tetiva.

Mobitelski vrat

Ukočeno gledanje u ekran pametnog telefona može dovesti do zgrčenih mišića i iskrivljenog držanja, a trajno i do artroze zglobova.

iPhone rame

Mobitel je uglavljen između uha i ramena, dok u rukama držite prijenosno računalo: posljedica ovakvog položaja su bolovi i uklještenja.

Formula za prevenciju

Od poteškoća uzrokovanih uporabom mobitela & Co. štite nas tri stvari: 1. češće podizanje glave i komuniciranje pogleda usmjerenog prema naprijed; 2. mijenjanje položaja i bavljenje sportom čime se tijelu daje prilika da stvori ravnotežu između iskrivljenog i ispravnog držanja; 3. osvještavanje položaja u kojem se u tom trenutku sjedi. Time se postižu čuda!

Komentari