Ojačajte mišiće, jer što oni više rastu, više i troše energije i to baš iz masnog tkiva. Vježbe snage, kao i trčanje, hodanje i plivanje, najbolje su aktivnosti za ravan trbuh
Pitate li žene koji je njihov najveći problem, dobit ćete jasan odgovor – trbuščić. Pritom ni ne slute da takav trbuščić, pored estetskog problema, ujedno sa sobom donosi i niz zdravstvenih rizika. I zato, ako ste žena, a obujam struka vam je veći od 80 centimetara, vrijeme je da se uhvatite u koštac s tim problemom, jer on povećava rizik od bolesti srca i krvnih žila. U usporedbi s potkožnim masnim tkivom (subkutana masnoća) na rukama ili bedrima, masnoća na trbuhu (visceralna masnoća) masno je tkivo koje se nalazi dublje u trbušnoj šupljini, ispod mišićnog sloja te oblaže i organe poput jetara, bubrega ili srca. Ta masnoća može proizvoditi štetne hormone koji pak potiču razvoj niza poteškoća: upala, dijabetesa, hormonski uvjetovanih vrsta raka te visokog tlaka.
Tjelovježba – potrošite masno tkivo
Cilj je potrošiti masno, a ne mišićno tkivo. Naime, zaboravite na vagu, težina ništa ne dokazuje. Možda ste uspjeli smršaviti nekoliko kilograma, ali vam je trbuh još uvijek izbačen prema naprijed. To znači da nešto niste radili pravilno, prije svega niste pronašli idealnu tjelesnu aktivnost ili ste pak općenito nedovoljno fizički aktivni. Bilo kakva tjelovježba je bolja od nikakve, no ako imate problem s trbuhom stručnjaci preporučuju aerobne aktivnosti poput brzog hodanja, trčanja, plivanja, plesa… Takva fizička aktivnost uslijed koje će puls biti lagano povišen, kao da ste stalno malo zapuhani, potrošit će najviše energije iz masnog tkiva. Osim toga, kako biste imali ravan trbuh, važno je imati snažnu mišićnu masu, jer što mišić više raste, više i troši energije i to baš, pogađate, iz masnog tkiva. Poželjna fizička aktivnost, koja će nakon nekog vremena donijeti vidljive rezultate, mora biti kontinuirana – najmanje tri do četiri puta tjedno po 45 minuta. Pri tome je važno napraviti i seriju trbušnjaka, čučnjeva, iskoraka…, ali i vježbe za leđa, jer su za ravan trbuh presudni snažni leđni mišići.
Prehrana – ugljikohidrati samo za doručak
Osnovno je pravilo da tijelo ne smije biti gladno, ali količinu ugljikohidrata poput bijelog kruha, bijelog šećera, tjestenine treba svesti na najmanju moguću mjeru. Naime, kako dan odmiče svojem kraju, treba smanjivati ugljikohidrate, pa ih je tako najbolje jesti samo za doručak. Tada će dati tijelu energiju za čitav dan. Ugljikohidrati imaju visok glikemijski indeks i vežu se s vodom, pa je izražen (ili napuhan) trbuh vrlo često posljedica pogrešne hrane koju jedemo, a ne debljine, odnosno viška kilograma. Eto razloga zašto i mršave žene imaju tbuh. Za večeru su pak najbolji odabir nemasni sir, tuna, pileće meso, riba, leća, grašak, smeđa riža, orašasti plodovi…
Izgubite 33% sala oko struka!
Američka nutricionistica Cynthia Soss osmislila je dijetu za ravan trbuh i pretočila je u knjigu ‘Flat Belly Diet: How to get the flat stomach you’ve always wanted’ (Kako imati ravan trbuh kakav ste oduvijek željeli?). Ona tvrdi kako je takvim načinom prehrane u samo četiri tjedna moguće izgubiti 33% svoje viscelarne debljine, odnosno one koja se nakuplja oko struka.
Evo nekih njenih savjeta:
• treba jesti hranu bogatu monozasićenim masnoćama kao što su orašasti plodovi i maslinovo ulje, a prednost svakako dati i špinatu i drugom zelenom povrću, bijelom mesu i bobičastom voću
• u potpunosti treba izbjegavati gazirana pića, jer nadimaju
• iz istog razloga (nadutost), izbjegavajte i brokulu, cvjetaču, kupus, papar, citrusno voće i gume za žvakanje
• veliki neprjatelj ravnog trbuha je i kruh i to ne zbog kalorija, već zbog načina na koji se peče. Naime, kako bi se što dulje sačuvala svježina, u tijesto se dodaju različiti dodaci (enzimi) – oni su krivci za nakupljanje sala oko trbuha. Najbolje bi bilo ako ste u mogućnosti sami peći kruh.
KAD PROBLEM NIJE DISCIPLINA
Često su pogreške koje činimo u želji da smršavimo one koje ustvari usporavaju naš metabolizam i time svako mršavljenje čine nemogućim. Katkad se međutim ispod tih tvrdokornih i nedodirljivih kila skrivaju poremećaji i promjene hormona.
Štitnjača
Proizvodi li naša mala energetska centrala premalo hormona, usporava se naša probava i brzo se debljamo – čak i kad manje jedemo. Liječnik može brzo saznati radi li se o problemu sa štitnjačom ako napravite pretragu krvi. Ovisno o dijagnozi, može vam propisati lijek koji će regulirati usporeni rad štitnjače i lučenje potrebnih hormona vratiti na normalne razine.
Godine
Starenjem se naše tijelo usporava, pa ćemo, želimo li zadržati istu tjelesnu težinu, morati unositi manje kalorije, osobito kad prijeđemo 50-tu. Osim o prehrani, morat ćete voditi računa i o fizičkoj aktivnosti. Odaberite one aktivnosti koje će osnažiti vašu mišićnu masu, jer snažan i čvrst mišić troši više energije (i kalorija).
Osjetljivost na gluten
Crijevo u principu podnosi (ako i uopće) samo male količine glutena (žitarice i proizvodi od žitarica). Pojedete li previše glutena, crijevo je toliko opterećeno da ne može dovoljno dobro probavljati ostalu hranu. Ako ste često naduti, imate često proljev ili zatvor, trebali biste popričati s liječnikom.
Komentari