Terapeutsko djelovanje morskog zraka ili boravka u šumi

Za normalno funkcioniranje i zdravlje potrebno nam je najmanje 1000 negativnih iona po kubičnom centimetru, a u prostorijama u kojima boravimo cijeli dan ima ih tek – desetak!

Umor, iscrpljenost, drastične promjene raspoloženja, letargija, preosjetljivost ili depresija, slaba koncentracija, česte prehlade i problemi s bronhijima, suho grlo, nelagodan kašalj… sve su to simptomi koji su posljedica modernog načina života.
Naša generacija čak 90 posto vremena provodi u zatvorenim prostorijama gdje, što zbog uređaja i umjetnih materijala koji nas okružuju, udišemo energetski osiromašen zrak. S druge strane, poznato je kako u osvježavajućem okruženju u blizini slapova, u borovim šumama, planinama i pokraj morske obale dišemo punim plućima, a takvo okruženje već desetljećima tretira se kao terapeutsko.
Tajna je u – kisikovim negativnim ionima kojih na ovim mjestima ima od nekoliko tisuća do nekoliko desetaka tisuća po kubnom centimetru zraka, dok ih, samo primjera radi, u prostorijama u kojima boravimo cijeli dan ima tek – desetak!

Organizmu je, pak, za normalno funkcioniranje i zdravlje potrebno najmanje 1000 negativnih iona po kubičnom centimetru.

O blagotvornom utjecaju soli, posebno na dišne puteve, zna se već pet stoljeća. Za to je zaslužan poljski liječnik Felix Bockowski. Osim speleoterapije – liječenja u prirodnim (solnim) spiljama i rudnicima, u svijetu su se kasnije počele otvaratibrojne umjetne spilje u kojima se stvaralo što prirodnije okruženje za terapije solju. Tako se razvija i haloterapija – prirodna metoda liječenja solju koja je medicinski dokazana metoda liječenja. Potvrđeno je da ima izvrstan terapeutski utjecaj u liječenju astme i bronhija, smiruje i produbljuje disanje, ubrzava kretanje dišnog epitela i čisti dišne puteve, djeluje protiv upala i protiv alergija, ubrzava oksidiranje serotonina te regulira mineralnu uravnoteženost. Naime, zagrijavanjem soli dolazi do lučenja negativnih iona koji igraju ključnu ulogu u biokemijskim procesima oksidacija i redukcije.

Sva živa bića primaju negativno nabijene ione iz zraka putem kože i organa za disanje. Dovoljno tih sitnih čestica u zraku koji udišemo automatski povećava sadržaj kisika u krvi, normaliziraju se otkucaji srca i na taj se način ubrzava izlučivanje toksina. Zbog veće prokrvljenosti mozga, jačaju koncentracija i ostale umne sposobnosti, neutraliziraju se posljedice stresa, smanjuju se napetosti i glavobolje. Negativni ioni se vežu na toksine u tijelu, djelujući kao antioksidansi, te na taj način učinkovito sprečavaju razvoj degerativnih bolesti.

Uz sve to, negativni ioni potiču lučenje hormona serotonina u mozgu što ljude usrećuje i stvara dobro raspoloženje. No, među najvažnije blagodati negativnih iona ubrajuju se teža oboljenja poput astme, bronhitisa i bolesti dišnih puteva, srca i krvnog tlaka, iscrpljenosti, gripe i viroza te koncentracije.

Stoga liječnici posebno ističu važnost i redovitog provjetravanja prostorija u kojima često boravimo.

 

Nikolina Petan

Fotografija Profimedia

Komentari