KIneziologinja Ana Kuhanec Brašnović i psiholog Hrvoje Maleković osmislili su jedinstvenu tehniku Body Empathy, koja objedinjuje vježbanje i pozitivnu psihologiju. To je, tvrde njezini kreatori, najlakši način da konačno spoznate sebe
Tjelovježba popravlja raspoloženje, to je već višestruko dokazano, no ako naučite upravljati vlastitim tijelom i emocijama – što se također postiže vježbanjem – imat ćete više samopouzdanja, lakše ćete upravljati stresom i kontrolirati svoju neverbalnu komunikaciju. Naime, čak tri četvrtine naše komunikacije odvija se neverbalno. Ono što govorimo tijelom nerijetko je puno važnije od onog što izgovaramo i može puno više reći o nama samima. To dobro znaju kineziologinja Ana Kuhanec Brašnović i psiholog Hrvoje Maleković, koji su osmislili inovativnu Body Empathy tehniku koja objedinjuje vježbanje i pozitivnu psihologiju, a zahvaljujući kojoj osoba može puno naučiti o sebi, kako upravljati emocijama, izoštriti tjelesnu empatiju, ali i – što je, uostalom, i primarna svrha tjelesne aktivnosti – oblikovati tijelo.
“Treningom koji objedinjuje tijelo i emocije bavim se već punih deset godina, a nakon istraživanja s kolegom Hrvojem odlučila sam krenuti u nadogradnju Ana’s Sensual fitness tehnike koja je godinama mijenjala žene u mojoj dvorani, uspješno im podizala samopouzdanje i sigurnost u vlastito tijelo te omogućila da ljepotu doista osjete bez pogleda u ogledalo”, objašnjava prof. kineziologije Ana Kuhanec te napominje kako je Body Empathy tehnika ‘level up’, tehnika koja je spojila ples, odnosno kineziologiju i psihologiju. U prvom dijelu treninga Ana ‘odrađuje’ svoj dio s vježbanjem, a u drugom dijelu provode se psihološki tretmani namijenjeni ženama koje žele poboljšati svoje emocionalno i socijalno funkcioniranje.
Sveobuhvatno istraživanje
Ova tehnika nije nastala slučajno. Naime, Hrvoje i Ana već se neko vrijeme bave istraživanjem kojem je cilj dokazati da je moguće poboljšati psihološko funkcioniranje direktno kroz tijelo. Istraživanja se provode u dva dijela. Jedan je proučavanje znanstvene literature s područja neuroznanosti i psihologije, a drugi je istraživanje kreiranih tehnika koje se radi na uzorku od stotinjak pripadnica ljepšeg spola u dobi između 20 i 50 godina.
Ana tvrdi kako joj je Hrvoje teoretski dao odgovore na sva pitanja o emocijama koja su joj nedostajala tijekom rada u njezinim radionicama koje je nazvala ‘Emocija u pokretu’. Ona smatra da o samopouzdanju nije dovoljno slušati samo na psihološkim radionicama, već da ga treba i iskusiti, što omogućuje upravo Body Empathy tehnika.
Isti učinak, samo bez šipke
“Istraživanje utjecaja emocija na ponašanje oduvijek mi je bilo u profesionalnom interesu jer emocije imaju velik utjecaj na neželjena ponašanja. Anu sam upoznao na projektu u kojem smo ženama pomagali da kontroliraju tjelesnu težinu. Tada sam shvatio da nam se interesi preklapaju jer tjelovježba snažno utječe na plastičnost mozga u području hipokampusa. Taj dio je važan za stjecanje novih navika i kontrolu emocija. Također, samopouzdanje je indikator koji nam pokazuje koliko se uspješno možemo nositi s izazovima koje život pred nas stavlja. Lažno samopouzdanje nastaje kad na umjetan način pokušamo sami sebe uvjeriti da smo sposobni učiniti nešto što nismo. Tada zapravo nastaju i razočaranja. U okviru Body Empathy tehnike nudimo ženama mogućnost da nauče kako se nositi s takvom vrstom problema”, objašnjava psiholog Maleković.
Danas na tržištu postoje različite terapeutske metode, coaching i ostale self-help metode kojima se može uspješno raditi na sebi, no ova tehnika je jedinstvena, jer spaja kineziologiju i psihologiju. Anu su mnoge žene koje žele osnažiti tijelo i probuditi senzualnost i ženstvenost već upoznale kroz Ana’s Sensual fitness. Kako je riječ o metodi u kojoj plesna šipka ima veliku ulogu, a koja nekim ženama ipak predstavlja svojevrsnu ‘barijeru’, Body Empathy tehnika idealna je jer omogućuje isto tjelesno iskustvo, samo bez šipke.
Rad na sebi
“Moja radionica traje sat vremena, a Hrvojeve traju i do dva sata. Body Empathy smo stupnjevali te nakon prvog stupnja, koji uključuje osam mojih i četiri Hrvojeve radionice, smatramo da je polaznica uspješno svladala osnove i da je spremna za daljnji kvalitetan rad na sebi. No kvalitetan rad na sebi nije instant-varijanta koja garantira uspijeh. Najbitnije je da se u našim radionicama uživa te da u ovakvom načinu rada na sebi žene pronalaze zadovoljstvo”, smatra Ana.
Suvremeni način života doveo nas je do toga da gubimo pojam o prioritetima, a pritisnuti stresom ‘gutamo’ i vlastite emocije. A, kada su emocije u grču, i tijelo je. Primjerice, kad smo tužni, ramena i glava su nam pognuti, u organizmu se luči hormon stresa kortizol, ne funkcioniramo kako bismo htjeli… I, zato, naučite upravljati emocijama vježbajući, na taj način ćete se mentalno odmoriti, osnažiti tijelo i, što je najvažnije, spoznati sebe.
Komentari