Nakon sedam godina neizvjesnosti Heleni Jakoliš iz Šibenika otkrivena je celijakija - podmukla bolest o kojoj se još uvijek malo zna, a koju struka s razlogom naziva i bolešću s tisuću lica. Nije se željela prepuštati očaju, nego je uzela stvari u svoje ruke i osmislila recepte koje objavljuje na svom blogu pomažući tako i drugima da lakše žive s novim režimom prehrane
Prvi zdravstveni problemi Helene Jakoliš (27) iz Šibenika počeli su kada je imala 17 godina. Zbog narušenog zdravlja išla je od vrata do vrata liječničkih ordinacija kako bi pronašla odgovor na pitanje od čega boluje. Tek nakon sedam godina od liječnika je saznala kako je glavni krivac za njezino loše zdravstveno stanje celijakija – podmukla bolest koju struka s razlogom naziva i bolešću s tisuću lica. Nedovoljno prepoznata bolest u RH ‘Prvo sam dobila jaku virusnu upalu pluća, koja je potrajala nekoliko mjeseci jer se nije mogla pogoditi adekvatna terapija. S obzirom na pogrešnu terapiju, razvila sam alergiju na antibiotike i analgetike. Počele su mi i prve srčane tegobe te mi je uspostavljena dijagnoza hipertenzije, a nakon toga i tahikardije. Iz dana u dan bila sam sve lošije, a uskoro su počele i moje prve crijevne tegobe, od jakih bolova i grčeva do zatvora. Polako sam počela gubiti na tjelesnoj težini: prvo 15 kilograma u tri mjeseca, pa deset u godinu dana i na kraju pet kilograma u mjesec dana. Kako su godine prolazile, moj se zdrastveni karton punio dijagnozama. Potom sam potpuno izgubila menstruaciju, javile su se jake urinarne tegobe, pronašli su mi i mali mikroadenom na hipofizi, razvila sam i jaku anemiju, alergiju na hranu, kao i preosjetljivost na pojedine namirnice. I nakon sedam godina borbe, kad sam se srušila u nesvijest na svom radnom mjestu u Zadru, hitno su me odveli na Rebro u Zagreb, gdje mi se konačno uspostavljena prava dijagnoza – celijakija uz kolitis – koja je bila okidač za sve moje bolesti’, započinje Helena svoju priču. Više od milijun Europljana boluje od celijakije ili glutenske enteropatije. Bolest zahvaća sve dobne skupine, a može se javiti već u dojenčadi, ali i kod odraslih (sve češće se otkriva u petom i šestom desetljeću života). Razni simptomi te bolesti mogu dugo biti prikriveni, a što se tiče stanja u Hrvatskoj, struka na 500 osoba dijagnosticira samo jednog oboljelog, a vjeruje se da je od 85 osoba jedna oboljela. ‘To je bolest o kojoj se u Hrvatskoj još relativno malo govori, nedovoljno je prepoznata iako je sve veci broj oboljelih. Veliki problem je to što se kod odraslih puno teže dijagnosticira ako se na vrijeme ne prepozna jer simptomi ne moraju nužno biti crijevni. Sve moje dijagnoze bile su posljedica jedne dijagnoze koja je zadnja otkrivena. Ne zove se celijakija bez razloga i bolešcu s tisucu lica’, objašnjava naša sugovornica.
Potreba za pisanjem bloga
Celijakiju karakterizira netolerancija organizma na gluten – bjelančevinu iz pšenice, ječma, raži i zobi. Pojavljuje se kod osoba koje su tomu genetski sklone i čiji jelovnik sadrži gluten, ali i kao posljedica stresa ili infekcija. Rezultira oštecenjem sluznice tankog crijeva, smanjenjem lucenja nekih hormona, otežanom probavom bitnih nutritivnih sastojaka te razvojem vrlo teških i za život opasnih bolesti. Jedini lijek za celijakiju jest striktna bezglutenska prehrana. ‘Što se tice prehrane, pocetak je za mene bio iznimno težak jer nisam klasican celijakicar. Osim glutenskih namirnica, ne smijem jesti ni rižu, kukuruz, jaja, mlijecne proizvode, meso, lan, kikiriki i neke vrste povrca. Prve tri godine živjela sam na miksanom vocu i povrcu, jer nisam mogla probavljati namirnice. U jelovnik sam uvrstila chia sjemenke, proizvode na bazi kokosova ulja, avokado, maslinovo ulje, sjemenke konoplje. Cijedila sam prirodne sokove, muckala smoothije, kuhala proso i kvinoju’, kaže Helena i napominje kako je velik problem za osobe oboljele od celijakije provoenje bezglutenske dijete koja je jako skupa. Naime, gluten je popularan dodatak u industriji za zgušnjavanje ili podloga za boje i arome koje se dodaju u proizvode široke potrošnje. ‘Prehrana je skuplja 100-150 posto. Sve namirnice trebaju biti certificirane kao gluten free te prolaze stroge analize. Jedino što oboljeli od celijakije dobiju od države jest deset kilograma brašna na recept mjesečno, ali za to trebaju platiti malu naknadu, a sve ostalo, nažalost, moraju kupovati sami’, objašnjava naša sugovornica koja je zbog ograničenog broja namirnica koje je mogla konzumirati krenula u istraživanje zdravih recepata i tako pokrenula vlastiti blog ‘Zdravo i slasno’, koji danas vjerno prati deset tisuća ljudi. ‘Zbog velikih ograničenja u prehrani, nutricionisti nisu mogli za mene izraditi adekvatni jelovnik. Jela koja sam imala u ponudi bila su toliko bezukusna da sam na dane poželjela da uopće ne konzumiram hranu, ali znala sam da neću dobro završiti ako tako nastavim. Odlučila sam uzeti stvari u svoje ruke. I tako sam počela eksperimentirati u kuhinji. Napraviti jelo bez glutena, jaja, mliječnih proizvoda, šećera i kvasca bio je veliki izazov, no vrlo brzo je i na moje je lice stigao osmijeh jer iz dana u dan otkrivam svoj novi talent – kulinarstvo. Istražujući jela i namirnice, u meni se budila nova energija, a jela koja sam pripremila dobila su posebnu čaroliju. Još uvijek se sjećam pozitivnih reakcija svojih ukucćana kada sam napravila prve bezglutenske muffine, a nakon toga sirovu tortu. Danas moj jelovnik čine razni ukusni
obroci, poput pudinga od chia sjemenki, zelenih kašastih sokova, cijeđenih sokova i sirovih krekera’, kaže Helena, koja svoju bolest puno lakše proživljava jer ima veliku podršku svojih roditelja, brata i tete Tonke, kojima je neizmjerno zahvalna.
Zdravlje ponovno u ravnoteži
Heleninu prehranu sačinjava veganska kuhana i sirova hrana, a upravo joj je ta prehrana pomogla da svoje zdravlje vrati u razvnotežu. ‘Hipertezija, tahikardija, astma i alergija nestali su, kao i mali mikroadenom na hipo – zi. To mi je donijelo veliku sreću i poticaj za daljnju borbu s drugim dijagnozama’, kaže Helena za kraj.
HELENA JAKOLIŠ
Kako bi izrazila svoju ljubav prema hrani i zdravlju, Helena je odlucila napisati knjigu ‘Zdravo i slasno bez glutena’, u kojoj će opisati svoju dugogodišnju borbu s bolešću i oporavak zahvaljujući novom načinu života. Svima želi poručiti da je bezglutenska hrana itekako ukusna, a najviše je veseli to što će knjiga pomoći i drugim osobama s alergijom na hranu. Knjiga će biti na tržištu iduće godine.
HELENIN SLATKI RECEPT
Sastojci:
• 200 g ribanog kokosa – kokosovih ljuskica
• 60 ml djevičanskog kokosova ulja
• 120-150 ml gustog kokosova mlijeka
• 130-140 g mljevenog sirovog kokosova šecera
• 2-3 žlice sirovog kakao praha
Priprema:
U blender stavite ribani kokos i miksajte oko 10 min. Ako imate slabiji blender, odmah dodajte kokosovo ulje pa miješajte dok ne dobijete finu kremastu smjesu. Dodajte kokosovo mlijeko, kakao i kokosov šećer i sve dobro izmiješajte tako da dobijete lijepi namaz. Ako želite rjeđe, dodajte malo više mlijeka i ulja, a sami odredite slatkocu.
Komentari